NEJSME NA TO SAMI

Podporují nás odborníci

Lékaři, porodní asistentky, fyzioterapeuti, duly, laktační poradkyně, psychologové a terapeuti, kteří mají k tématu císařského řezu co říct.

S jejich pomocí tvoříme obsah a snažíme se o změnu vnímání císařského řezu ve společnosti.

Kdo se na péči o císařovny může podílet?

  • Konvenční péče o ženy během těhotenství a při porodu je u nás svěřena do rukou lékařů, kteří poskytují ženám vysoce odbornou preventivní péči a řeší případné komplikace.

    Máme velké štěstí, že přibývá lékařů, kteří si uvědomují rizika a další souvislosti, které císařský řez pro ženu a její dítě představují, a snaží se hledat cesty, jak ho provádět laskavě a jen v těch nejnutnějších případech.

  • Porodní asistentky jsou vysokoškolsky vzdělané zdravotnice, do jejichž kompetencí spadá nejen péče o ženu v období těhotenství, při porodu a po něm, ale také péče o miminko. Mohou pracovat samostatně, bez odborného dohledu – třeba i u vás doma.

    Ženám po císařském řezu poskytují zdravotní péči během operačního porodu i po něm, řeší hojení jizvy, případně nabízejí pomoc kojením či zpracováním porodního zážitku.

    Odbornou záštitu projektu poskytla UNIPA – Unie porodních asistentek.

  • Duly poskytují ženám v období těhotenství, při porodu a v šestinedělí zejména psychickou, fyzickou a informační podporu. Neprovádí zdravotní péči, ale mohou ženám pomoci s přípravou na porod nebo usnadnit komunikaci se zdravotníky.

    Ženám po císařském řezu pomohou duly pomoci s péčí o miminko, starší sourozence nebo domácnost. Poradí s kojením, nošením miminka nebo nabídnou bezpečný prostor pro sdílení porodního zážitku.

  • Fyzioterapeutická péče by měla být nedílnou součástí péče u žen po porodu císařským řezem a není třeba s ní čekat až do konce šestinedělí.

    Včasná fyzioterapeutická péče či konzultace s odborníkem v gynekologické fyzioterapii dá ženám možnost získat návod, jak o jizvu vhodně pečovat, jak redukovat bolest, otok či dyskomfort v oblasti pooperační rány.

  • Velká část žen po porodu, nejen po císařském řezu, zažívá psychicky náročné chvíle spojené s projevy poporodního blues, úzkostných stavů či poporodní deprese. Některé císařovny pociťují po porodu selhání, zklamání a další negativní pocity v důsledku způsobu porodu nebo následné péče v porodnici. Až u pětiny z nich se objevuje posttraumatická stresová porucha (PTSD).

    Včasná psychologická pomoc může zabránit rozvoji vážnějších psychických potíží.

  • Není pravdou, že u žen po císařském řezu nastupuje laktace později. Potíže s kojením, které ženy po císařském řezu někdy zažívají, mnohem více souvisí s odloučením od miminka, které je stále naprosto běžné ve většině českých porodnicích. Po operaci žena bývá umístěna na JIP nebo oddělení šestinedělí, zatímco miminko je odvezeno na novorozenecké. Odtud je matce přiváženo v různých časových intervalech na kojení.

    S případnými problémy s kojením mohou pomoci laktační poradkyně, které si ženy mohou pozvat už do porodnice, pokud ze strany personálu nezískají validní informace a pomoc, nebo poté domů.

„Vyrovnat se s císařským řezem může být obtížné, přitom tak rodí každá čtvrtá žena. Osvěta je velmi potřebná.“

— doc. MUDr. Ondřej Šimetka, PhD. MBA, porodník a gynekolog

Porodní asistentky

Porodní asistentka je uznávaná jako plně zodpovědný zdravotnický pracovník. Ženám poskytuje podporu a péči během těhotenství, při porodu a v době poporodní.

Velmi nápomocnou může být zejména těm ženám, které za sebou mají císařský řez či jinak náročný porod spojený s negativní zkušeností.

VÍCE O PORODNÍCH ASISTENTKÁCH

Duly

Dula je nezdravotnická pomáhající procese, která ženám v těhotenství, při porodu a v období po něm poskytuje psychickou, fyzickou a informační podporu.

Velkou pomocí mohou být pro ženy, které rodí císařským řezem – akutním i plánovaným, či které se chtějí pokusit o vaginální porod po císaři.

ROZHOVOR S DULOU

Fyzioterapeuti

Fyzioterapeut je zdravotnický odborník, který se specializuje na zdraví pohybového aparátu a s ním souvisejících oblastí.

V těhotenství a po porodu je fyzioterapie pro ženy velmi efektivní prevencí různých potíží i jejich jemné řešení, ať už jde o péči o jizvu po císařském řezu nebo cokoliv jiného.

ROZHOVOR S FYZIOTERAPEUTKOU

Psychologové a terapeuti

Těhotenství, porod i období po porodu jsou pro ženy velmi náročné milníky, které vždy nejsou spojené s naprostým štěstím a spokojeností.

Holistická péče o zdraví žen zahrnuje i opečování psychiky, pomoc se zpracováním porodního zážitku nebo přijetí nové mateřské role. Právě s tím může zkušený psycholog nebo terapeut pomoci.

VÍCE O PSYCHOTERAPII

Ambasadoři a další odborníci

Máme radost, že se na stranu projektu postavili také další odborníci a veřejně známé a neskutečně inspirativní ženy, které k tématům císařského porodu a VBAC mají co říct.

Chcete být také součástí projektu?

Pošlete nám pár slov o sobě na napiste@cisarovnam.cz.

Nové články na blogu