NAŠE VIZE
Aby v tom už žádná císařovna nezůstala sama
Císařský řez není banalita a zaslouží si respekt i adekvátní péči. Chceme, aby ženy měly relevantní informace a mohly se během těhotenství, při porodu i po něm svobodně a sebejistě rozhodovat.
Jsme tu, protože chceme
-
S výběrem respektující porodnice a porodního týmu, přípravou na porod císařským řezem či na vaginální porod po předchozím císařském řezu (VBAC) nebo tím, jak se po něm zase cítit hezky. Na těle i na duši.
Chceme šířit osvětu o tom, co císařský řez pro ženu a její dítě znamená a jaké možnosti ženy mohou využít k tomu, aby ho prožily laskavě a v respektu.
-
Císařovny s odborníky, kteří mají prokazatelné zkušenosti s péčí o ženy při či po císařském řezu. Vytvořili jsme Mapu laskavé pomoci, do které postupně přidáváme další a další kontakty na ověřené odborníky.
Přejeme si, aby si každá žena mohla ve svém okolí najít porodní asistentku, dulu, fyzioterapeutku či psychologickou pomoc, pokud ji bude potřebovat.
-
Ty o laskavém císařském řezu s bondingem nebo vaginálním porodu po předchozí sekci (VBAC). Co nejvíce ženám chceme dát možnost prožít porod tak, jak si přejí – v respektu a sebejistotě.
Věříme, že cesta k vytouženému porodu vede přes přípravu a porozumění toho, co je pro danou konkrétní ženu důležité. Jsme tu od toho, abychom každou ženu na cestě za miminkem podpořili v tom, co si ona sama přeje.
V roce 2023 jsme založili neziskový spolek Císařovnám, z.s.
1
Pomáháme císařovnám. Ženám a jejich rodinám, kterým do života vstoupil císařský řez . Chceme, aby všechny ženy měly ucelené evidence-based informace o průběhu porodu císařským řezem a o všem, co přijde po něm.
2
Chceme, aby se laskavý císařský řez stal dostupnou možností a aby měly ženy co nejlepší podmínky pro to pokusit se i po sekci o vaginální porod, pokud si to budou přát a budou k němu vhodné podmínky.
3
Chceme, aby i v případě komplikací vyžadujících specializovanou péči ženy dostávaly empatickou péči, jejíž výsledkem nebudou zbytečné šrámy na duši. Podporujeme autonomii a jedinečnost každé ženy a její právo rozhodovat se o vlastním těle.
„Přeji si, aby císařský řez nebyl tabu a aby všechny císařovny měly přístup k laskavé péči, kterou si zaslouží.“
— Eva Zubec, zakladatelka Císařovnám
Naše aktivity
-
Ve spolupráci s porodní asistentkou Annou Kohutovou a fyzioterapeutkou Olgou Gruberovou jsme vytvořili komplexního Průvodce péčí po císařském řezu, který je volně k dispozici všem ženám, které ho potřebují.
Tento průvodce vznikl, aby už žádná jizva po císařském řezu nezůstala neopečovaná kvůli nevhodným informacím, se kterými se ženy po porodu stále setkávají.
Věříme, že síla se skrývá v jemnosti. Na jizvu a na sebe netlačíme, nikdy nejdeme přes bolest a velkou pozornost dáváme také tomu, jak se cítíme. Věříme, že jizva má své emoce, které je potřeba ošetřit stejně jako tělo.
-
Vyvinuli jsme vlastní produktovou řadu, která císařovnám zpříjemňuje poporodní období. Nákupem vyživujícího olejového séra, ovinovacího šátku na bříško či masážní guashy nejen že uděláte něco hezkého pro sebe, ale zároveň náš projekt podpoříte.
Veškerý výtěžek z prodeje produktů na e-shopu putuje na aktivity neziskového spolku.
-
Vytvořili jsme interaktivní Mapu laskavé péče o ženy po císařském řezu, jejíž součástí je více než 250 odborníků, kteří se na císařovny ve své praxi zaměřují. Ženy si na mapě mohou vyhledat porodní asistentku, dulu, fyzioterapeutku či psychologickou pomoc, pokud ji potřebují.
Do mapy se mohou přihlásit buď sami odborníci nebo nám mohou odborníka doporučit ženy na základě jejich reálné zkušenosti.
Přejeme si, abychom na mapě měli odborníky, kteří ve své praxi vyznávají laskavou a jemnou péči o jizvu, nepoužívají agresivní techniky a dokáží ženě nabídnout respekt, empatii a pochopení vzhledem k její životní situaci.
-
Vlastními silami postupně budujeme tyto webové stránky, které by jednou měly poskytnout císařovnám všechny důležité informace, které na své cestě za miminkem potřebují.
Na našem Instagramu a Facebooku publikujeme ve spolupráci s odborníky edukační obsah týkající se různých témat souvisejících s císařským řezem, VBAC a poporodní péčí.
-
Vydali jsme první podcastovou sérii věnovanou císařskému řezu, VBAC a poporodní péči. Přizvali jsme k ní šest odborníků a dvanáct žen, které s porodem císařským řezem mají vlastní osobní zkušenosti.
Podcast si můžete zdarma poslechnout přímo na webu nebo v podcastových aplikacích.
Napsali o nás
Máme radost, že se nám daří otevírat téma císařského řezu a s ním souvisejících otázek v médiích. Chcete o nás také napsat? Stáhněte si naše logo a oficiální fotografie.
Bylo o nás slyšet
Od spuštění projektu jsme mělo možnost o našich vizích a situaci kolem císařských řezů mluvit také v několika podcastech. Velmi si vážíme i pozvání do pořadu Houpačky Radia Wave.
Kdo stál u zrodu projektu?
Mgr. Eva Zubec
— Founder & marketing
LINKEDIN →
Bc. Ivona Remundová
— Dula & filmařka
WEB →
Potkaly se během Evina těhotenství a hned u prvního chai latte v Café Neustadt zjistily, že toho mají spoustu společného.
Obě sní o o světě, kde péče o ženy v období těhotenství a kolem porodu bude laskavá, respektující a ženy v ní budou hrát hlavní roli.
ODBORNOU ZÁŠTITU VĚNOVALI
Možná vás napadá
-
S pomocí odborníků pracujeme na zvýšení osvěty o císařském řezu a VBAC. Chceme, aby ženy, které císařský řez čeká, věděly, jak operace probíhá a co je pro správnou rekonvalescenci potřeba udělat po porodu.
Na Instagramu a Facebooku pravidelně publikujeme nejrůznější témata spojená s císařským řezem a VBAC. Pořádáme livestreamy s odborníky a postupně budujeme podpůrnou komunitu žen.
Vydali jsme unikátní publikaci Průvodce péčí po císařském řezu, na které jsme spolupracovali s porodní asistentkou Annou Kohutovou a fyzioterapeutkou Olgou Gruberovou.
Jednou chceme realizovat výzkum o císařském řezu v České republice.
-
Protože se řešit musí. Současný systém ignoruje potřebu poporodní péče a nevytváří podmínky, které by vždy byly přívětivé pro fyziologický porod. K císařskému řezu dochází ve 26 % případů, což je dle vyjádření WHO i Robsonovy klasifikace zkrátka moc.
Veřejné mínění o císařském řezu nereflektuje realitu, mnoho lidí ho považuje za snazší nebo nebolestivý způsob, jak přivést dítě na svět. Ženy po císařském řezu často čelí ze strany okolí šikaně, která vede k rozvoji psychických potíží a ztrátě mateřských kompetencí.
To všechno chceme jednou pro vždy změnit.
-
Projekt vzniká z dobrovolnické iniciativy a budeme velmi rádi, pokud se do něj také zapojíte. Pokud máte k tématu císařského řezu či VBAC co říct, napiste@cisarovnam.cz.
Nové články na blogu
NAŠI MILÍ PARTNEŘI