Duben je měsícem osvěty o císařském řezu. Proč?

Každoročně se v dubnu různé organizace i jednotlivci působící v oboru porodnictví a poporodní péče věnují tématu císařského řezu. Přispívají tak k celosvětové kampani v rámci International Cesarean Awareness Month (Mezinárodního měsíce osvěty o císařském řezu), jejíž cílem je vzdělávat o císařském řezu a jeho důležitosti.


Císařský řez je život zachraňující zákrok pro ženy a miminka v akutních či jinak komplikovaných situacích. Stává se ale problémem, pokud se provádí zbytečně. Zatímco v některých zemích dochází kvůli nedostatku lékařů a přístupu ke zdravotní péči ke zbytečným úmrtím během porodu, jinde se císařským řezem rodí už více než polovina dětí.

Ženy se potýkají s absencí poporodní péče, bagatelizací ze strany společnosti a nepodpory systému, pokud si přejí zažít VBAC nebo laskavý císařský řez. Chybí jim validní evidence-based informace, podle kterých by se mohly svobodně rozhodovat.

I o tom Cesarean Awareness Month je.

V Císařovnám usilujeme o to, aby se nastavení systému směrem k císařským řezům změnilo. Záleží nám na tom, jakým způsobem ho nejen ženy, ale i jejich rodiny prožívají. Není nám lhostejné, že stále dochází v tolika případech k absolutně zbytečné separaci matky a novorozence, která je prokazatelně poškozující praxí. Často kvůli nevhodnému uspořádání prostor v porodnici, ještě častěji však kvůli nedostatku vůle k tomu cokoliv na zaběhnutých principech měnit.

Nesouhlasíme s tím, že jsou ženy o císařském řezu nedostatečně informovány a ze strany zdravotníků nedostávají komplexní informace. Málokdy se dozví, co pro jejich tělo operační porod znamená, a jsou tak odkázány na internetová fóra nebo zkušenosti kamarádek.

Chceme vysvětlovat, že poporodní péče je investice, kterou se nevyplácí podcenit. Zanedbaná péče o jizvu a tělo po porodu se může v dlouhodobém horizontu projevit méně či více závažnými komplikacemi – s dalším otěhotněním, nástupem menstruace po porodu, bolestí zad, hlavy nebo nutností dalších gynekologických zákroků.

A v neposlední řadě chceme prolomit všechna tabu, která kolem císařských řezů a VBAC kolují. Třeba ze císař je porod bez bolesti nebo že jednou císař znamená vždycky císař.

Na Instagramu po celý duben sdílíme tipy, které vám mohou s rekonvalescencí po císařském řezu pomoci. Ať už jste po porodu pár dní nebo i několik let.

Hezký duben všem!


Pokud nám chcete pomoci s tvorbou obsahu nebo sdílet svůj vlastní císařský příběh, napiste@cisarovnam.cz.

Císařovnám

Tvoříme místo, kde najdou podporu a relevantní informace všichni, kterým do života vstoupil císařský řez.

Previous
Previous

Ivona Remundová: Přibývá porodnic, kde mít dulu znamená pro ženu plus

Next
Next

Příběh Báry: Jsem císařovna a jsem na to pyšná